Bratislava bude v budúcom roku hospodáriť s 280-miliónovým rozpočtom
Bratislava bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom vo výške 280 823 298 eur. Na dnešnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva to schválili bratislavskí poslanci.
V roku 2016 samospráva plánuje pokračovať v budovaní mestských cyklotrás, začať výstavbu náhradných nájomných bytov, budovať záchytné parkoviská a spustiť projekt parkovacej politiky v meste. Taktiež chce vybudovať nový zberný dvor v bratislavskej Dúbravke či začať prípravu nového územného plánu.
„Rozpočet na rok 2016 je výsledkom spoločnej diskusie a je rozvojový. Aj napriek nie vysokým zdrojom sa do mnohých oblastí mesta dostáva viac finančných prostriedkov ako v minulosti. Do niektorých historicky najviac,“ povedal na rokovaní primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal.
Podľa jeho slov budúci rok bude pre mesto rokom rozvoja a systémových riešení. „Myslím, že Bratislavu čaká dobrý rok a so cťou zvládneme výzvy, ktoré nás čakajú,“ podotkol primátor.
Rozpočet nakoniec podporil aj predseda Pravicového klubu a zároveň predseda dopravnej komisie Jozef Uhler. Ten pritom ešte v utorok 8. decembra informoval, že komisia návrh rozpočtu nepodporila, a to pre nedostatky v oblasti verejnej dopravy či nepostačujúce financovania cyklotrás.
„Podarilo sa nám s vedením mesta dohodnúť na zmenách v návrhu rozpočtu, ktoré mesto posunú vpred hlavne v oblasti dopravy,“ vysvetlil zmenu postoja Uhler s tým, že vedenie mesta pristúpilo k výhradám konštruktívne.
Dôstojná reprezentácia hlavného mesta
Bratislava bude v druhom polroku 2016 hostiteľským mestom v rámci predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Samospráva tvrdí, že snahou rozpočtu je zabezpečiť dôstojnú reprezentáciu hlavného mesta a vyčleniť z rozpočtu zdroje na efektívnu údržbu a opravu komunikácií, zvýšenie čistoty, bezpečnosti či prezentácie mesta.
Celkové príjmy rozpočtu na budúci rok sú v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi podľa samosprávy nižšie, a to z dôvodu nižších príjmov z európskych zdrojov. Magistrát tvrdí, že aj napriek tomu sú v rámci rozpočtu navrhnuté najvyššie výdavky od roku 2013 na podprogramy ako infraštruktúra ciest, cyklotrás a chodníkov, verejných priestranstiev a zelene, územné plánovanie a rozvoj, verejný poriadok a bezpečnosť či sociálna pomoc, kultúra a podpora služieb i cestovného ruchu.
Prečítajte si tiež: Bratislavský región predstaví Európe svoju kultúru
V príjmovej časti rozpočtu je zapracované navrhované zvýšenie dane z príjmov fyzických osôb. Na základe legislatívnej úpravy pre rozdelenie dane z príjmu fyzických osôb k 1. januáru 2016 dôjde k zvýšeniu podielu dane zo 68,5 percenta na 70 percent, čiže k nárastu príjmov o šesť miliónov eur.
Aktivity financované zo zdrojov Európskej únie
Rozvoj mesta sa má orientovať naďalej aj na aktivity financované zo zdrojov Európskej únie, v ktorých mesto platí iba spoluúčasť. V roku 2016 sa bude pripravovať budovanie druhej časti nosného dopravného systému v úseku Šafárikovo námestie – Bosákova. Taktiež sa bude chystať a realizovať modernizácia električkových tratí – Karlovesko-Dúbravská radiála, Vajnorská radiála, Ružinovská radiála.
Po spustení tretej etapy integrovanej dopravy v Bratislave bude mesto prepravcom kompenzovať vyššie výpadky na tržbách a zľavy na cestovnom. Mesto z rozpočtu podporí aj mestskú hromadnú dopravu spolufinancovaním investičných akcií z fondov EÚ – modernizácia stavieb a nákup električiek a ďalšími výdavkami na investície súvisiace s integrovanou dopravou.
Bežný rozpočet tvoria príjmy vo výške 239 482 976 eur a výdavky na úrovni 229 456 784 eur. Prebytok bežného rozpočtu je 10 026 192 eur.
Kapitálový rozpočet má príjmy vo výške 34 288 623 eur a výdavky v hodnote 46 366 514 eur. Schodok kapitálového rozpočtu je na úrovni 12.077.891 eur. Príjmové finančné operácie tvorí suma 7 051 699 eur. Výdavkové finančné operácie sú v hodnote 5 miliónov eur.
Prečítajte si tiež: Bratislava sa pripravuje na predsedníctvo SR v Rade Európskej únie. Plánuje viac spolupracovať s rezortom zahraničia
Foto: Ilustračné.