Mesto o PKO s investorom údajne stále rokuje. Obe strany o priebehu však mlčia
O budúcnosti bratislavského Parku kultúry a oddychu sa stále rokuje. Zástupcovia hlavného mesta sa s vlastníkom pozemkov pod kultúrnym stánkom spoločnosťou Henbury Development mali stretnúť už trikrát, no k dohode vraj zatiaľ nedošlo.
Strany o priebehu rokovaní mlčia. Spoločnosť pritom dala mestu vlani v decembri ultimátum. Povedala, že na dohodu bude čakať len do konca marca, a potom plánuje už iba vymáhať škodu.
„Rokovania s mestom stále prebiehajú, pričom k ich obsahu sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal zástupca Henbury Development Ján Krnáč.
Pripomenul, že povie viac, ak bude na stole dohoda. „So spoločnosťou sa dosiaľ uskutočnili tri spoločné pracovné stretnutia za účelom vyjasnenia právnych pozícií účastníkov a oboznámenia sa so súčasným stavom situácie. Rokovania budú prebiehať aj naďalej, o ich výsledkoch budeme informovať,“ odkázala zase bratislavská hovorkyňa Ivana Skokanová.
Spoločnosť Henbury Development vlani v decembri mestu oznámila, že odstupuje od zmluvy o búraní PKO, lebo mesto si záväzky z nej neplní. So samosprávou sa však chcela ešte dohodnúť, a to na takom riešení, ktoré by umožnilo uskutočniť ich projekt Nové PKO. V závislosti od toho, aký bude mať dohoda obsah, by potom zvážila aj „uplatňovanie svojich ostatných nárokov“, ktoré z porušovania zmluvy vyplývajú. „Výška nárokov spoločnosti Henbury vyčíslená k dnešnému dňu predstavuje viac ako 30 miliónov eur, čo je násobne viac, ako je hodnota budovy PKO,“ uviedli konatelia spoločnosti v liste z 8. decembra 2014.
Prečítajte si tiež: Zbúraním PKO príde Bratislava o veľa, tvrdia aktivisti. Ako celá kauza nakoniec dopadne?
Spoločnosť však vtedy dala mestu termín, dokedy by malo k uzavretiu dohody dôjsť. Chcela to najneskôr do 31. marca tohto roka. „Uvedenú ponuku považujeme za poslednú možnú príležitosť na dohodnutie obojstranne prospešného riešenia danej lokality za spolupráce oboch zmluvných strán,“ uviedli konatelia. Henbury pripomínala, že po uplynutí lehoty bude spoločnosť pokračovať už iba v súdnom vymáhaní uplatnených nárokov na náhradu skutočnej škody, ujdeného zisku a bezdôvodného obohatenia.
Zmluvu o spolupráci uzavreli spoločnosť a hlavné mesto ešte v roku 2006, neskôr k nej pribudli dodatky. Hovorí o tom, že spoločnosť a mesto si poskytnú všetku súčinnosť, ktorá bude potrebná na odstránenie stavieb. Henbury sa v nej rovnako zaväzuje na vlastné náklady zabezpečiť asanačné práce.
O platnosti zmluvy vedú obe strany spor. Súdy rozhodovali o tom, či mestskí poslanci predajom pozemkov pod PKO rozhodli aj o zbúraní objektu a či tak mohol bývalý primátor Andrej Ďurkovský zmluvu o spolupráci pri búraní s Henbury uzavrieť bez ich súhlasu.
Vlani v októbri bratislavský Krajský súd rozhodol, že zmluva je platná. Naznačil však, že súhlas či nesúhlas poslancov s búraním by mohol definitívne vyriešiť Najvyšší súd (NS) SR. Mesto naň v novembri minulého roku podalo dovolanie.
Prečítajte si tiež: Jedinečné archívne zábery: Park kultúry a oddychu v časoch svojej najväčšej slávy