Plesová sezóna sa skončila: Bratislavský Bál si zachoval svoju noblesu, hostí potešilo polnočné prekvapenie
Plesovú sezónu v hlavnom meste uzatvoril Bratislavský Bál, druhý najprestížnejší mestský ples. Svoje miesto si 14. ročník podujatia našiel v sobotu večer v priestoroch bratislavskej Reduty. Ocenenie Bratislavská čučoriedka si tento rok prevzali výtvarník Miroslav Cipár a architekt Gabriel Drobniak.
Bratislavský Bál zachováva už niekoľko rokov v programe tri prvky – hudbu, zábavu a tradíciu – ktorými dosahuje obľúbenosť. Úvodnú noblesu do sály tradične priniesli počas Tancu novicov páry frekventantov kurzov tanečnej školy. Hostia sa zabávali na troch scénach, hlavnej koncertnej sále, divadelnej sále a v kaviarni.
O zábavu sa postarali Braňo Belorid Big Band, Metropolitný orchester Bratislava, americký spevák Big John spolu s hudobníkmi z Vienna Soul Society, skupina Starmania, kapela SwinGang, Silent Trio a známa skupina DESmod. Polnočným prekvapením bolo vystúpenie speváčky Celeste Buckingham.
Súčasťou plesového večera bolo už tradične ocenenie Júliusa Satinského Bratislavská čučoriedka, ktoré sa udeľuje vo dvoch kategóriách.
Ocenenie Bratislavská čučoriedka v kategórii Osobnosť si prevzal maliar, grafik, ilustrátor a sochár Miroslav Cipár za prínos do výtvarného ocenenia ma Slovensku.
„Keď som si pozrel na osobnosti, ktoré to ocenenie dostali predo mnou, tak to je veľmi noblesná zostava, takže to je veľké ocenenie a ďakujem. Keď sa udeľovala prvá Čučoriedka, tak ja som robil diplom, bol som vlastne účastný už vtedy. Prišli za mnou, že som kaligraf, či by som to nenapísal. Tak som to urobil. Prvá bola pani Kišoňová-Hubová. A spomienky na Jula Satinského? Stretával som sa s ním dosť často pri Ondrejskom cintoríne, rodina mojej ženy má tam hrob, kde chodievame. On tam kočíkoval svojich potomkov. Keď sme sa stretli, hovoril – vždy ma nájdeš pri tom popletenom strome. Bol tam totiž taký vyschnutý popletený strom,“ uviedol ocenený výtvarník Miroslav Cipár.
V kategórii Idea – počin roka si ocenenie prevzal architekt Gabriel Drobniak. Čestná rada mu ho udelila ako hlavnému architektovi rekonštrukcie bratislavskej Reduty a jej vynovenia na moderné sídlo a koncertnú sieň Slovenskej filharmónie.
„Prvé projekty sa urobili už v roku 2005, v roku 2006 sa odsúhlasili, potom sa skoro päť rokov vyberal dodávateľ, ktorý to mal realizovať. Samotná rekonštrukcia začala v roku 2010, trvala dva roky. Tie dva roky boli pre mňa veľmi ťažké, pretože som tu strávil denne desiatky hodín. Túto budovu sme koncipovali ako multifunkčnú budovu, tak ako bola v roku 1917 odovzdaná. Bol to spoločenský dom mesta, až v 50. rokoch ho dostala Slovenská filharmónia a stal sa jej sídlom,“ povedal ocenený Gabriel Drobniak.
„Spoločenská funkcia budovy zaostávala za kultúrnou, my sme ju chceli dostať do tej podoby, aby sa aj spoločenská funkcia vyrovnala kultúrnej. Dokladom toho je aj tento Bál. Navyše tu bude mať sídlo pol roka Rada Európskej únie,“ doplnil.
K Bratislavskému Bálu patrí už osvedčená moderátorská dvojica Iveta Malachovská a Vlado Vondrák. K tradícii patrí aj Polnočný magazín, do ktorého sa dostane celé bálové dianie.
„Je to výnimočná príležitosť, Bratislava je hlavné mesto Slovenska a Bratislavský Bál je vrchol spoločenskej a plesovej sezóny. Je to krásny pocit, keď môžem ten Bál otvoriť, privítať vzácnych hostí a spolu s nimi stráviť tento výnimočný večer,“ uzarel primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.