Sezóna VYKUROVANIA je čo nevidieť tu: TOTO si skontrolujte a vyhnete sa požiaru!
Aktuálne počasie tomu síce ešte nezodpovedá, ale sezóna vykurovania je už tu. Vyvarujte sa problémom a prípadnému požiaru tým, že si skontrolujete stav tepelných spotrebičov a komínov.
Ako pripomínajú na webovej stránke Bratislavského samosprávneho kraja, vykurovacie obdobie patrí medzi rizikové obdobia, kedy dochádza k zvýšenému počtu požiarov najmä v rodinných domoch, ale aj v bytových domoch. „Požiare zapríčinené tepelnými spotrebičmi a komínmi predstavujú cca 6% celkového počtu požiarov za rok (592 požiarov z celkového počtu 10 729 požiarov v r. 2022). I keď toto číslo nepredstavuje veľký podiel z hľadiska celkovej štatistiky, nemožno ho podceňovať,“ píše sa na www.bratislavskykraj.sk.
„Nesprávna obsluha vykurovacieho telesa, prítomnosť horľavých látok v jeho blízkosti, používanie plynných a kvapalných látok a zapaľovačov, nesprávne umiestnenie, inštalácia a údržba vykurovacieho telesa, nesprávna inštalácia dymovodu a nevhodná konštrukcia komína patria k najčastejším príčinám vzniku požiarov od vykurovacích telies,“ dodávajú.
Vyhláška ku komínom
Technické podmienky a požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol vymedzuje všeobecne záväzný právny predpis – Vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z..
Vyššie uvedená vyhláška stanovuje lehoty na čistenie a kontrolu komínov nasledovne:
- komíny pre spotrebiče na tuhé a kvapalné palivá do 50 kW 1 x za 4 mesiace
- komíny s vložkou pre spotrebiče na plynné palivá do 50 kW 1 x za 12 mesiacov
- komíny bez vložky pre spotrebiče na plynné palivá do 50 kW 1 x za 6 mesiacov
- komíny pre spotrebiče na tuhé a kvapalné palivá nad 50 kW 1 x za 2 mesiace
- komíny pre spotrebiče na plynné palivá nad 50 kW 1 x za 6 mesiacov
Ďalšie rady
Na webe ešte nezabudli upozorniť na to, že požiar môže v priebehu malej chvíle zničiť váš či niekoho majetok. „Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať preventívnym opatreniam predovšetkým pred začatím vykurovacej sezóny. Aj počas vykurovacej sezóny sa musia udržiavať komínové telesá v dobrom technickom stave, pravidelne vymetať a vyberať sadze z komínov,“ poznamenávajú.
- Požiar vzniknutý vznietením sadzí v komíne nikdy nehasiť vodou, neprekurovať vykurovacie telesá, nesušiť a neskladovať v ich blízkosti horľavé materiály.
- Vykurovacie telesá sa musia umiestňovať na nehorľavé podložky daných rozmerov, popol z vykurovacích telies vysýpať zásadne do nehorľavých a uzatvárateľných nádob.
- Inštaláciu vykurovacích telies, kontrolu celkového technického stavu a čistenie komínov doporučujeme zveriť odborníkom.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné