Slovenský hydrometeorologický ústav otvoril svoje brány, mnohých zaujímala najmä predpoveď počasia
Ako sa pripravujú predpovede počasia do televízie, ako sa zisťuje, že budú povodne, ako na radare vyzerá blesk či koľko vody máme pod zemou – to všetko sa v sobotu mohli dozvedieť návštevníci Slovenského hydrometeorologického ústavu v Bratislave.
V sobotu pre nich totiž ústav otvoril svoje brány a priestory na Kolibe zaplnili desiatky rodín s deťmi, mladí, ale aj staršie páry. Mnohých zaujímalo najmä to, ako sa predpovedá počasie.
SHMÚ zorganizoval Deň otvorených dverí pri príležitosti Svetového dňa vody a Svetového meteorologického dňa, ktoré boli 22. a 23. marca. „Chceme takto ukázať ľuďom, čo sa u nás robí, že to nie je len o predpovedi počasia, ale že sa tu vykonáva rozsiahly súbor činností. Ľudia tak mohli vidieť ukážky z oblasti meteorológie, hydrológie i kvality ovzdušia,“ povedal generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko.
SHMÚ otvoril regionálne pracoviská i to centrálne na Kolibe v Bratislave. Tam si návštevníci podávali kľučky na dverách najmä v predpovednej sále. „Myslím si, že každý, kto sem príde, zastaví sa na tomto pracovisku. Je to prirodzené, že chceme vedieť, ako bude počasie dnes, zajtra, o týždeň, ako sa to pripravuje, prečo niekedy predpoveď nevyjde alebo naopak, prečo vychádza,“ domnieva sa riaditeľ.
Prečítajte si tiež: Produkty, ktoré majú srdce: V Dúbravke sa konal pravý jarmok. Do Bratislavy priniesol tradičnú kultúru
V miestnosti plnej monitorov stála okolo jednotlivých pracovníkov SHMÚ vždy hŕstka ľudí. Mohli napríklad vidieť, ako sa počíta predpoveď počasia s modelmi ALADIN a INCA na superpočítači.
„Keď predpoveď nevyjde, tak len pre nejakú časť územia. Napríklad budeme predpovedať oblačno a zamračené s dažďom a na dvoch tretinách územia bude pršať a na východe bude svietiť slnko. To sa stane,“ vysvetľoval návštevníkom jeden z meteorológov. „Ale že by sme netrafili celé územie a nič nevyšlo, to je minimálna šanca. Modely sú stále presnejšie,“ uistil.
Centrum predpovedí a výstrah je v nepretržitej prevádzke. Aj dnes tak pracovníci popri diskusiách s návštevníkmi vydávali napríklad ešte i výstrahy. Niektorí sa im popri tom aj priznali, že občas sa o predpovedi na ďalší deň s kolegami aj poškriepia. „Niekedy sa hádame pre jeden stupeň, či bude zajtra 15, alebo 16 stupňov,“ usmieval sa jeden z meteorológov. „Ale je to odborná diskusia,“ dodal.
Prečítajte si tiež: Nedeľná Paráda rozprúdi život v Starej tržnici už zajtra
Návštevníci dnes mohli navštíviť tiež meteorologickú záhradku a pozrieť si meracie prístroje, ktorými sa pozoruje počasie, či monitorovaciu stanicu kvality ovzdušia. Dozvedieť sa tiež mohli, ako sa meria voda v riekach či na prameňoch alebo si pod mikroskopom pozrieť organizmy žijúce vo vode. V skúšobnom laboratóriu boli zase v programe chemické a fyzikálne analýzy vzoriek ovzdušia a atmosférických zrážok a dozvedieť sa viac mohli napríklad i o radiačnom monitoringu.
Riaditeľ uviedol, že niektorí návštevníci chodia informovaní, iní toho vedia už menej. „Niektorí sa pýtajú aj to, kde máme rosničky,“ dodal s úsmevom.
Na Deň otvorených dverí SHMÚ chodia stovky ľudí. Vlani jeho regionálne pracoviská na Slovensku i to centrálne na bratislavskej Kolibe navštívilo vyše 2-tisíc ľudí.