TIPY na výlet v okrese Pezinok: Objavte TAJOMNÉ kamenné tváre a krásne výhľady
Okolie Svätého Jura, Pezinka či Modry ponúka mnoho možností, kam si ísť vyvetrať hlavu a niečo zaujímavé vidieť. Tentoraz sú naše tipy určené pre obyvateľov okresu Pezinok.
Ak sa vyberiete do prírody, nezabúdajte, že je to povolené iba v rámci vášho okresu. A tiež pamätajte na dôležité pravidlo ROR, teda rúško – odstup – ruky.
Prechádzka k rozhľadni
Na vrchu Veľká Homoľa pri Modre sa už dva roky týči nová rozhľadňa. Mesto Modra ju vybudovalo na mieste drevenej veže, ktorá podľa statikov už nespĺňala bezpečnostné parametre. Rozhľadňa nesie meno po Alexandrovi Filípkovi, ktorý bol lesným správcom v modranskom lesoparku a tiež priekopníkom cestovného ruchu v tejto oblasti.
Na kopec k rozhľadni vedú značkované trasy z Pezinka aj z Modry. Nech si už vyberiete ktorýkoľvek východzí bod, je to veľmi príjemná prechádzka, ktorú poľahky zvládnu aj rodiny s menšími deťmi. Z rozhľadne vidieť nielen okolie Malých Karpát, ale aj oblasť okolo Nitry a aj časť rakúskych Álp. Vrchná vyhliadková plošina je vo výške 20,4 metra. Na vrchol vedie 120 schodov.
Článok pokračuje pod galériou.
(Nielen) vinohrady ako na dlani
Pôsobivý výhľad sa vám naskytne aj pri Svätom Jure, v lokalite Panciere. Plošinu, z ktorej uvidíte malebné scenérie vinohradov, niektorých okolitých obcí a aj hlavného mesta, nájdete po krátkej prechádzke (približne 10 minút) z Letohradskej ulice alebo autom po panelovej ceste z Bratislavských záhumeníc. Ak vás zastihne nepriazeň počasia, pod vyhliadkou vám úkryt poskytne malý altánok.
Hrad ukrytý v lese
Svätý Jur je známy svojou vinohradníckou tradíciou. Nie každý jeho návštevník však vie, že kúsok nad jeho centrom sa v tajomnom náručí lesa skrýva zrúcanina kedysi mohutného hradu.
K zrúcanine hradu Biely Kameň sa dostanete pomerne jednoducho. Ak zaparkujete v obci pri kostole Svätého Juraja a vyberiete sa hore kopcom do časti zvanej Neštich, k cieľu vás spoľahlivo dovedie žltá značka. Nesmiete však prehliadnuť starú ošúchanú tabuľku s nákresom zrúcaniny, ktorá označuje smer cesty.
V kopci za domami Neštichu sa pred vami rozprestrie nádherná lesná idylka. Chodník vaše kroky nasmeruje priamo k hradbám. Ak čakáte panoramatický výhľad z hradu na okolie, zrejme budete sklamaní. Biely Kameň totiž obklopuje hustý les, pre ktorý ďaleko nedovidíte.
Článok pokračuje pod galériou.
Tajomné kamenné tváre
Neďaleko od Bratislavy je stále mnoho miest, ktoré nie sú príliš známe, ale určite stoja za pozornosť. Ak sa vyberiete do okolia malebnej dedinky Šenkvice, môžete natrafiť na originálne dielo, ktoré zobrazuje ľudské tváre. O pôvode tohto výtvoru sa veľa nevie. Určite však bude príjemným cieľom víkendovej prechádzky.
Dielko nájdete v šenkvickom chotári, kam sa dostanete z konca ulice Kozare. Na rázcestí zabočíte doľava, potom sa vyberiete stále rovno, naprieč záhradkárskou osadou, až dorazíte do úžľabiny. Potom sa stačí už len dobre pozerať na terénne zrázy popri ceste. Na jednom z pôdnych zosuvov sa pred vami objavia práve záhadní „strážcovia šenkvického chotára“.
Ďalšie tipy na výlety
- TOP 5 tipov na výlet v okrese Bratislava: Vyvetrajte si hlavu a objavte krásy Malých Karpát
- Skladisko odpadu sa zmenilo na atraktívny priestor. Unikátne ľadovne otvoria už tento víkend
- Novinky pre výletníkov v Bratislave: Tajomné ľadovne, altánky aj smart smetný kôš
- Pozrite sa na tú nádheru: Korzo Zálesie sa úplne rozžiarilo