V Bratislave žijú aj JEDOVATÉ pavúky: Na TIETO "potvorky" si dajte POZOR!
Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.
Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava v tomto roku zaznamenalo šesť prípadov uhryznutia pavúkom. Z toho boli dve uhryznutia jedovatým pavúkom pradiarkou pestrou. Pre TASR to priblížila vedúca NTIC Silvia Plačková.
Uhryznutie pavúkmi
„Čo sa týka uhryznutia pavúkmi, počet konzultácií s NTIC v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne stúpol. Neodzrkadľuje však celkový počet uhryznutí na Slovensku,“ uviedla doktorka Plačková s tým, že za vyššie čísla zrejme môže vyššia informovanosť o centre. Ozrejmila, že vlani konzultovali 14 prípadov uhryznutia, z toho v piatich prípadoch išlo o jedovatého pavúka.
„Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak v sebaobrane,“ píše NTIC na svojom webe. Zároveň informovalo, že väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce.
Dve bodky
Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.
„Ranu tvoria dve bodky vzdialené od seba jeden až desať milimetrov,“ ozrejmili odborníci z NTIC. Pri uhryznutí jedovatým pavúkom pradiarkou pestrou pacienti podľa odborníkov udávajú napríklad intenzívnu bolesť, opuch a sčervenanie rany, zvýšenú telesnú teplotu či sťažené dýchanie.
Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk pradiarka pestrá (na fotografii dole). Jeho výskyt je relatívne zriedkavý. Najväčším pavúkom je u nás strehúň škvrnitý (na foto hore), ktorý môže mať sedem centimetrov.
Útočí skokom
Podľa odborníkov z NTIC tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže pohrýzť v prípade ohrozenia. Útočí skokom. Môže spôsobiť žihľavku spôsobenú chlpmi pavúka, sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia, rôzny stupeň alergickej reakcie a neuromuskulárne účinky.
Jedovatá „potvora“ v Bratislave
Minulý rok, koncom leta, sa objavila fotografia pradiarky na facebookovej stránke ECHO Ružinovčanov. Jeden z užívateľov do nej pridal fotku článkonožca s popisom „Pradiarka jedovatá videná na Zlatých pieskoch v záhrade,“ opísal Ján takéto zriedkavé stretnutie.
Jeho momentku vtedy okomentovali ďalší Slováci, ktorí sú dôkazom toho, že sa prípady začínajú opakovať. „To už je druhý prípad v Bratislave, o ktorom viem. Zaujímavé,“ okomentoval Anton. „Mňa pohrýzla pred piatimi rokmi, mala som ju doma v kuchyni,“ opísala zase Nikola, pričom stretnutie s ňou zažili aj ďalší.
Výskyt pradiarky na našom území je zriedkavý, no stretnutie s ňou môže byť nebezpečné. Pradiarka jedovatá, nazývaná aj pestrá, žije vo voľnej prírode aj na Slovensku a je najjedovatejším druhom v krajine.
Uhryznutie môže vyvolať hneď niekoľko zdravotných komplikácií. Pripraviť sa môžete nielen na bolesť počas vpichu, ale aj na horúčku, tŕpnutie končatín a pocit úzkosti.
Antisérum dodnes neexistuje. „Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje,“ vysvetľuje Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) na svojom webe.
Pradiarka jedovatá videná na Zlatých pieskoch v zahrade
Posted by Jan Hugo Hucko on Saturday, July 31, 2021
Témy, ktoré hýbu Bratislavou
- Bude mať Vallo vo voľbách ďalšieho vyzývateľa? OĽANO zvažuje podporiť TOHTO muža
- V Bratislave sa veľkom opravujú cesty. POZOR na obmedzenie dopravy v TOMTO úseku!
- TRAGÉDIA v Bratislave: Muž vyskočil z okna ubytovne, strašný pád NEPREŽIL
- Zvláštna smrť cyklistu v Bratislave: Z ničoho nič zišiel z cesty a narazil do stromu