V Devínskej Novej Vsi sú o krok dopredu. Už teraz tam funguje automat na plechovky a PET fľaše
Pilotný projekt zberu spomínaného odpadu navyše prispeje k dobrej veci. Prinesie mestskej časti financie, ktoré sa dajú využiť na skvelú vec.
Zavedenie zálohovania jednorazových obalov sa malo spustiť podľa pôvodného plánu v roku 2022. Suma za zálohovanie má byť vo výške 12 centov pri PET fľašiach a 10 centov pri plechovkách. Pre pandémiu koronavírusu sa však spomínané zálohovanie odložilo na rok 2023.
O krok dopredu
V Devínskej Novej Vsi však predbehli dobu a už teraz v jednom z obchodných reťazcov nainštalovali automat, ktorý „zhltne“ denne stovky plechoviek a PET fliaš. Pilotný projekt má za úlohu pripraviť zákazníkov na nový systém zberu nápojových obalov, a tiež je skúškou pre samotnú spoločnosť. Informovala o tom Mestská časť Bratislava-Devínska Nová Ves.
Medzi miestnymi obyvateľmi si projekt získal sympatie aj vďaka tomu, že peniaze za vrátené obaly budú počas pilotného projektu použité ako dotácia na obnovu a skrášľovanie zelene v Devínskej Novej Vsi.
Automat funguje na jednoduchom princípe. „Zákazníci prinesú nestlačené PET fľaše a plechovky aj s pôvodnou etiketou. Po vložení do zariadenia ich automat identifikuje rovnako ako pri vrátení sklenených fliaš od piva. Vratný automat sám rozlíši, o aký druh nápojového obalu ide – či je to sklo, PET fľaša alebo plechovka. V pilotnom projekte však zákazníci neobdržia vratný lístok s vyčíslenou sumou, tak ako sú zvyknutí pri sklenených fľašiach,“ informuje mestská časť.
Známy obchodný reťazec potom prispeje na dobrú vec – odvedie sumu 2 centy za každú fľašu, resp. plechovku na účet mestskej časti. Takto získané financie potom pomôžu mestskej časti zveľadiť miestnu zeleň. Vyzbieraný odpad z automatu potom odvezú do spoločnosti OLO, kde ho recyklujú.
Mohlo by vás zaujímať
- Otrasný pohľad: Pri obľúbenej prechádzkovej trase vznikla obrovská skládka odpadu
- Slovenskí obchodníci sú proti zálohovaniu PET fliaš: Upozornili na možné zdražovanie
- Obmedzenie jednorazových plastov: Do 10 rokov sa bude recyklovať 90% PET fliaš
- Recyklácia starých PET fliaš môže slúžiť na výrobu nových: Podľa hygieničky sú bezpečné