Alexandra Húsková Samospráva

V Petržalke niekto zanecháva nebezpečný odpad na verejných priestranstvách

V poslednom období riešila mestská časť množiace sa prípady výskytu nebezpečných odpadov v kontajnerových stojiskách a na verejných priestranstvách. Petržalka vyzýva obyvateľov, aby mali oči otvorené a nedoplácali za nezodpovednosť podnikateľa.

Ilustračný obrázok k článku V Petržalke niekto zanecháva nebezpečný odpad na verejných priestranstvách
Zdroj: TASR

Ako potvrdil Vojtech Chovanec, konateľ spoločnosti na likvidáciu nebezpečného odpadu ARGUSS, v poslednom období na území Petržalky odstraňovali v spolupráci s Okresným úradom životného prostredia 170 kg toluénu a s mestskou časťou 190 kg toluénu a 10 kg acetónu.

„Toluén v obidvoch prípadoch bol v identických plechových bandaskách, čo nás vedie k presvedčeniu že pôvodcom bola tá istá osoba, podľa množstva a balenia takmer isto právnická osoba alebo živnostník,“ dodal Vojtech Chovanec.

V prípade, že polícia nenájde pôvodcu tohto znečisťovania, zaplatia za likvidáciu obyvatelia Petržalky.

Kontajnerové stojiská sú v správe príslušných správcov bytových domov, ktorí zodpovedajú za to, že sa tam nebude umiestňovať žiaden odpad okrem zmesového komunálneho odpadu.

Prečítajte si aj: Kam dávate použitý kuchynský olej? Počuli ste už o OLEJtéke?

Drobný stavebný odpad, rozobratý objemný odpad, kovový odpad, elektroodpad a biologicky rozložiteľný odpad môžu obyvatelia Petržalky nechať zlikvidovať v zbernom dvore na Čapajevovej ulici.

„V prípade, že obyvatelia objavia takýto alebo podobný odpad vo svojom stojisku, mali by to okamžite ohlásiť správcovi, ktorý upovedomí políciu a spoločnosť na likvidáciu nebezpečného odpadu. Ak sa stanú svedkami, že tam niekto s takýmto odpadom manipuluje, mali by ho upozorniť že tam ten odpad nepatrí, prípadne zavolať políciu, ak na upozornenie nereaguje,“ radí Vojtech Chovanec.

Na likvidáciu nebezpečného odpadu sa v tomto prípade zložia všetci obyvatelia bytového domu, ku ktorému stojisko patrí.

„Ak sa odpad nájde na verejnom priestranstve, ktoré je v správe mestskej časti, zaplatí za jeho likvidáciu samospráva, teda zas len obyvatelia Petržalky,“ dopĺňa Zuzana Juhásová, vedúca oddelenia životného prostredia.

Obyvatelia si môžu požiadať o nenávratnú dotáciu na uzamknutie kontajnerového stojiska od mestskej časti až do výšky 50 percent skutočne vynaložených nákladov, maximálne vo výške 830 eur.

Do zmesového komunálneho odpadu nepatria:

  • samostatne zbierané zložky – papier, plasty, sklo, tetrapaky, nápojové plechovky, kovový odpad, biologicky rozložiteľný odpad z údržby zelene…
  • objemný odpad,
  • horúci popol, uhynuté zvieratá, horľavý, výbušný odpad,
  • kamene, zemina, stavebný odpad,
  • odpad, ktorý by svojim zložením ohrozil zdravie zamestnancov zberovej spoločnosti,
  • akýkoľvek kvapalný odpad v bandaskách, fľašiach, sudoch a pod.,
  • žiadne chemikálie ani bytová chémia (čističe, politúry), ďalej kyseliny, lúhy, oleje – motorové ani jedlé, staré farby, plechovky od farieb a rozpúšťadiel, ochranné prostriedky na rastliny ani obaly z nich, fotochemikálie,
  • batérie,
  • pohonné hmoty (nafta, benzín),
  • azbestové materiály (strešné krytiny, rúry a pod.)
  • akýkoľvek elektroodpad

Zdroj: MÚ Petržalka

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM