Viete, po kom je pomenovaný Most Lanfranconi? Významnú osobnosť postihla tragédia
Grazioso Enea Lanfranconi bol šikovný inžinier a vynálezca. Vypracoval projekt regulácie Dunaja, aby Bratislavu ochránil pred povodňami. Tesne pred dokončením prác spáchal samovraždu.
Možno aj vy patríte k tým, ktorí denne prechádzajú po Moste Lanfranconi a doposiaľ neviete, ako sa dostal k svojmu názvu. Meno grófa Lanfranconiho vám môže byť známe z pomenovania internátov FTVŠ. V Bratislave dokonca dodnes stojí jeho palác.
Ochrana pred povodňami
Grazioso Enea Lanfranconi sa narodil 20. mája 1850 v Pellio Intelvi v Taliansku. Okrem toho, že mal šľachtickú krv, bol aj šikovný inžinier a vynálezca. Vypracoval napríklad projekt regulácie Dunaja, aby Bratislavu ochránil pred povodňami. Venoval sa aj archeológii a filantropii. Ako mladý študoval v Miláne polytechniku a v roku 1867 sa s rodičmi a bratom presťahoval do Bratislavy.
Ako inžinier sa zaujímal najmä o riečne toky. Zmapoval Dunaj a zostavil hydrologickú mapu rieky. Chcel Dunaj spojiť s riekami Rýn, Odra a Labe.
Tejto téme venoval aj svoje práce: Die Wasserstraßen Europas und die Wichtigkeit der Regulierung der Donau (Vodné cesty v Európe a význam regulácie Dunaja, 1880), Die Regulierung der Flüsse Ungarns (Regulácia riek v Uhorsku, 1882) a ďalšie.
Dlhé roky sa venoval regulácii Dunaja. Staral sa o spevňovanie brehov a stavanie hrádzí.
Rieku začali pod jeho vedením regulovať v roku 1891, v roku 1896 projekt dokončili. V Bratislave zvýšili brehy a obložili ich kameňom. Vtedy Lanfranconi po prvý raz využil aj svoj vynález – samočinnú vykladaciu rampu.
Zberateľ a filantrop
Lanfranconi bol oceňovaný inžinier, no svoj život zasvätil aj archeológii. Okrem iného sa snažil nájsť hrob kráľa Arpáda. Bol veľmi sčítaný človek a filantrop, ktorý stál pri založení Uhorskej historickej spoločnosti. Zbieral tiež umenie (obrazy, grafiky) a knihy. Jeho obrovská knižnica bola umiestnená práve v Lanfranconiho bratislavskom paláci (dnešné Ministerstvo životného prostredia SR).
V roku 1888 daroval časť svojej umeleckej kolekcie bratislavskému Mestskému múzeu.
Gróf Lanfranconi žil v Bratislave v miestach, kde je dnešná FTVŠ a Botanická záhrada. Celú túto plochu zaberali jeho pozemky, na ktorých vybudoval park. Na sklonku života ho však postihla psychická choroba.
Zastrelil sa 9. marca 1895 svojou loveckou puškou.
Pochovali ho v talianskom meste Varese a na jeho počesť po ňom v milovanej Bratislave pomenovali vysokoškolský internát a most, v ktorého názve bola dlhé roky chyba a volal sa Lafranconi.
Až v roku 2021 Národná diaľničná spoločnosť (NDS) omyl napravia a most sa opäť nazýva správnym menom – Lanfranconi.
Témy, ktoré hýbu Bratislavou
- Kam v Bratislave ZADARMO: Mesto ožije bubnovačkou aj setom dídžeja v nevšednom priestore
- ZRÝCHLENÉ cestovanie v Bratislave: Na Gagarinovej ulici vyznačujú trvalé BUS pruhy
- NEŠŤASTIE v Bratislave: Vybuchla fľaša s plynom, na mieste boli ZRANENÍ ľudia
- Tip na výlet: Obdivujte nádherne vynovený kaštieľ v MODRE